Náklady
Při sledování latinskoamerických a standardních tanců jistě každého zaujmou nádherné šaty, líčení, pohyb, preciznost a celková elegance. Za tím vším visí vždy jedna podstatná otázka, kolik to všechno asi stojí?
Náklady na tanec se samozřejmě liší podle věku tanečníků a jejich výkonnostní třídy. Pojďme si ukázat rozpočet dospělého tanečníka, který je držitelem nejvyšší mezinárodní třídy.
Šaty
Aby mohl pár vyjet na soutěž, musí mít odpovídající kostým, který se řídí všeobecně předepsanými normami. Pro každou tanečnici je velkou výsadou, aby na parketě vypadala dobře a aby ladila se svým partnerem, proto jsou návrhy jednotlivých šatů především individuálními návrhy, které poupravuje švadlena.
Latinskoamerické šaty jsou díky množství látky levnější než šaty standardní, nicméně celková cena vždy záleží na množství zdobení. Šaty na latinskoamerické tance se pohybují v průměru v rozmezí 8–15 000 Kč, cena za ušití se pohybuje okolo 4000 Kč, cena za zdobení se poté skládá z ceny kamenů a náročnosti zdobení. K tomu se přidá ještě cena za látku, nějaký ten šperk, a jsme na naší cílové částce. U šatů standardních se cena pohybuje okolo 20–30 000 Kč, záleží opět na zdobení. Dnes, kdy se vrací do módy velké sukně, které vyžadují větší metráž látky, se celkový rozpočet opět navyšuje.
Pánské oblečení představuje náklady poněkud nižší, frak na standardní tance vyjde tanečníka zhruba na 20 000 Kč, latinskoamerické oblečení se skládá z kalhot, stojících zhruba 3000 Kč a košile, jejíž cena se odvíjí opět od zdobení, většinou okolo 3500 Kč.
Pokud pár jezdí často na soutěže, mění šaty průměru dvakrát za rok. Oblečení vyžaduje individuální přístup, páry si jej nechávají šít na míru.
Boty
Tanečník spotřebuje minimálně dvoje boty na jeden druh tance za sezónu. Boty pro tanečnici stojí v průměru 3000 Kč, pro tanečníka můžeme počítat cenu 2500 Kč. V případě, že tedy pár tančí kombinaci latinskoamerických a standardních tanců, už samotné boty představují důležitou položku v rozpočtu.
Trénink
Každý pár platí školné svému klubu, jeho výše se liší podle klubu, ceny za roční kurzovné se pohybují okolo 5000–9000 Kč. Každý pár si bere soukromé lekce s trenéry, kteří mu individuálně radí s choreografiemi, tyto lekce se pohybují v cenových relacích 500–800 Kč za ¾ hodiny nebo hodinu, to pouze, pokud pár trénuje pouze s českými trenéry, pokud se rozhodne vyjet do zahraničí, ceny jsou dvakrát až třikrát vyšší. Individuální lekci by si měl brát taneční pár v průměru jednou týdně.
Soutěže
Aby se mohl taneční pár vydat na soutěž, musí být registrovaný u Českého svazu tanečního sportu. Roční licence stojí 850 Kč. Pár poté platí startovné na soutěžích, které se pohybuje mezi 60–150 Kč za pár.
Pár si sám hradí i cestovné na soutěže, které se každý víkend pořádají po celé republice, finanční úsporu často přináší doprava více párů jedním vozidlem.
Image
S tancem je spojená i perfektní image, tanečníci kupují nové vlasové přípravky zhruba jednou za tři soutěže, což platí i o ostatní kosmetice. Velkou položkou je také opálení tanečníků, které je na soutěžích nezbytné. Hnědidla se pohybují v relacích 400–800 Kč za přípravek, solárium stojí v průměru 10 Kč za minutu.
Kdy se investice vrátí?
Pro taneční páry je nejlepší, pokud mají to štěstí a najdou sponzora, který je podporuje. Sponzorství je v České republice zatím ojedinělé, sponzorovaný pár má vždy sponzora uvedeného při představování na soutěži a na oblečení má našité logo dané firmy v předepsaných rozměrech.
Dalším způsobem, jak se investice mohou alespoň z části vrátit zpět, jsou taneční ukázky na různých akcích. Pro pár je to příjemný přivýdělek už jenom proto, že i takové vystoupení je pro něj dobrým tréninkem.
V amatérské kategorii je bohužel jen málo soutěží, ve kterých jsou finanční odměny. Ty navíc bývají hlavně pro vítěze, málokdy pak pro všechny účastníky finále.
Mnoho úspěšných tanečníků si v budoucnu dělá trenérské kurzy a licence, díky nimž poté může své taneční umění předávat dál, tím, že sám učí. Schopnost učit však nemá každý, kdo tančí.
Jistě nikdo nepochybuje o tom, že je tanec drahý sport, doposud bohužel není sportem olympijským, aby se těšil větší přízni sponzorů, doufejme, že se to však do budoucna změní a finanční náročnost nebude bránit novým talentům, aby se mu naplno věnovali.